Jak být Táta s velkým T?

kurz pro muže

Ve své praxi dnes a denně vidím, že žijeme v době absence mužství. V rodinách chybí Tátové s velkým T, kteří se věnují dětem a jsou pro ně oporou i vzorem. Pracuji s muži, kteří nevědí, jak se k tématu otcovství postavit a já jim ukazuji, že být Tátou s velkým T není tak těžké. Stačí jen pochopit základní principy přístupu k dětem a začít je naplňovat v každodenním životě.  

Tátové nemají na děti čas

Představte si například fenomén času. Mnoho tatínků chodí do práce, aby uživili své rodiny a pak mají pocit, že mají splněno… Večer občas okoupou malé děti, popř. si krátce popovídají s těmi staršími. O víkendu občas s rodinou absolvují nějaký výlet a kladou si otázku, proč je děti nerespektují, proč jim v pubertě odsekávají, proč se jim nesvěří…

Málokterý táta si dokáže v těchto situacích přiznat, že dítě POTŘEBUJE trávit aktivní čas se svým tátou. Dítě potřebuje s tatínkem zažívat dobrodružství, jezdit na kole, skákat přes potok, házet šiškama do stromů, stavět kameny na hromadu, zapalovat oheň, štípat dříví, hrát fotbal, učit se lyžovat, jezdit na vodu, hrát si na playstationu apod. Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. 

Jak být pro dítě Táta s velkým T?

Táta s velkým T učí své děti, je jim vzorem, blbne s nimi, vede chlapce k zodpovědnosti a zároveň dětem ukazuje obrovský nadhled i radost ze života. Táta vypráví dětem příběhy, umožňuje jim vypořádat se s jejich strachy, je jim oporou a také dává pozor na to, aby byla doma pohoda.  S takovým tátou je pak radost fungovat i pro ženu, která může obrovské břímě zodpovědnosti za děti sdílet se svým mužem.   

Když táta hledá výmluvy, vše se bortí

Jenže když tatínkové „nefungují“ a odmítají své děti větami: „Teď nemůžu, mám moc práce… Teď nemůžu, musím se ještě věnovat zahradě… Teď nemůžu, potřebuji si odpočinout… Teď nemůžu, jdu na trénink… Až přijdu… Až dodělám… Až zařídím…“ nemohou se pak divit, že je časem děti začnou odmítat taky. Kolik už jsem zažil tatínků, kteří osočují své ženy za to, jak vychovávají jejich děti a vůbec je nenapadá, že je to zejména jejich vizitka, jak s nimi děti fungují. Je to smutné, ale toto je realita mnohých rodin.

Co stojí za rozvodem

Zrovna před časem mě oslovil tatínek, který byl nazlobený na svou ženu, že děti nic nenaučila. Ani jezdit na kole, ani plavat, ani lyžovat… Stěžoval si na to, že děti nic neumí a nechtějí s ním nic dělat… Když jsme pak začali rozplétat jeho příběh, vyprávěl, že byl hodně zaměstnaný a na děti už pak nezbývala energie. Žena díky tomu byla často protivná a on tak chodil domů čím dál později. Když si uvědomil, že se mu děti vzdalují, místo aby se chytil za nos a začal být aktivní, začal obviňovat svou ženu. Ta to nevydržela a dala návrh na rozvod, což byl konečně impuls, který jej přiměl celou situaci řešit. 

Táta s velkým T jako hrdina

Je škoda, že mnoho mužů chce změnu až ve chvíli, kdy je děti zcela odmítají nebo je žena opouští. Jenže v případě ženy už je pozdě. V našem projektu Dovychovat se snažíme ukazovat všem tatínkům, že jsou to hrdinové, protože není jednoduché být dnes otcem. A někdy i hrdina potřebuje pomoc, jak z těchto těžkých situací ven. Proto jsme připravili praktický kurz Vůdce smečky, který obsahuje i modul pro všechny táty: Vůdce smečky. Tento trojitý kurz (obsahuje i kurz Restart Muže aneb buď Muž s velkým M – pohled muže a Restart Muže ve vztahu aneb buď Partner s velkým P – pohled ženy), který umožní tatínkům pochopit, jak málo stačí k tomu, aby byla doma pohoda. 

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře