Jak zachránit manželství

rozvod

“Jak zachránit manželství?” „Jak?“ zeptal se mě klient na jedné z konzultací. „Jsme s ženou spolu 12 let, máme 2 děti a poslední dobou je doma takové dusno. Vidím, že žena je naštvaná, ale když se jí zeptám, co se děje, tak mi řekne, že nic. A já jsem z toho NIC vyřízený!”

„Když jdu domů z práce, tak se mi vlastně ani nechce jít domů. Prostě cítím to dusno, nepříjemno a napětí ve vzduchu a to nejsem ještě ani doma!“

Žijete se své vlastní bublině?

Jedna z nejčastějších věcí, se kterou se setkávám na konzultacích s muži, je, že si velmi často žijí ve své vlastní bublině a mnohdy se dívají na svět svým vlastním pohledem. “Oni jsou ti hrozní a dělají to blbě,”, “Jak mohou dopustit taková opatření?” “Proč nedělá ty domácí úkoly?” “Ježíšmarjá, ona to nedosolila!” atd. 

Problém velmi často s takovým přístupem je, že naše mysl osočuje a obviňuje druhé, ale nevidí sebe jako možného viníka celé situace. 

Když jsem mluvil s tímto pánem a zeptal jsem se ho, co trápí jeho ženu, odpověděl mi: “No, to bych musel s ní jít mluvit!“ Z našeho dalšího rozhovoru vyplynulo, že po celou dobu žijí vedle sebe, ale skoro vůbec se neznají a nevnímají se. Není proto divu, že doma bylo takové napětí.

Chodíte doma jako se svíčkou v muničním skladu?

Když jsem pánovi navrhnul, aby se šel opravdu se zájmem zeptat, co vše jeho ženu trápí, tak mi jen se smíchem namítnul: “Mluvit s mojí ženou o tématech je, jako chodit se svíčkou v muničním skladu”, hned se na všechno naštve. Já už jsem na to rezignoval.“

Začali jsme spolu diskutovat o tom, jak je klíčové spolu se ženou mluvit o životních tématech. Pokud s ní mluvit nebude, tak opravdu hrozí, že se jim manželství rozpadne. Ať se nám to líbí nebo ne, život neustále přináší nová a nová témata. Vše kolem nás se vyvíjí a my taky. Pokud máte děti, tak každý den je plný témat (ať už konfliktů, nebo novinek ze školy, nějaké aktuální hry nebo toho, co zrovna děti řeší ve svém životě). 

A pokud o těch tématech nemluvíme, tak si každý žije v té své bublině se svými trápeními a bolestmi. Proto potřebujeme témata neustále otevírat a mluvit o nich.

Jak tedy zachránit manželství?

V prvním kroku je třeba se zajímat o prožívání toho druhého. Jak vnímá danou situaci? Co ho/ji trápí? Co bolí? Co by chtěl/a či nechtěl/a? Co mu/jí dělá radost? atd. 

V dalším kroku už je potřeba společně řešit, co můžeme udělat pro zlepšení situace. Poté lze vidět, jestli situace je ještě řešitelná, anebo už je pozdě.

A je opravdu na nás, na mužích, překonat svoje vlastní strachy a limity a prostě se zajímat o ženu. Často to necháváme „vyhnívat“,necháváme to být. Nevrátíme se k danému tématu.

I já sám jsem měl strach z ženských emocí. Chtěl jsem zažívat jen to hezké. Už jen náznak toho, že by se žena rozčílila, ve mně vyvolával strach. Kdykoliv se moje tehdejší přítelkyně rozohnila, já jsem pomyslně stáhl “ocas mezi nohy” a častokrát radši utekl, než bych s ní cokoliv v emocích řešil.

Díky podpoře svých přátel jsem si toto uvědomil a překonal. V konečném důsledku je to jen strach. Strach z odmítnutí. Strach, že mě nebude mít ráda. Strach, že večer nebude žádné milování atd. 

Dneska už vidím, jak je naprosto klíčové o životních tématech v rodině mluvit. Zajímat se. Vytvářet bezpečný prostor pro důvěrnou komunikaci. Podporovat se a tímto se i navzájem poznávat. Jak řekl můj kolega a kamarád Milan Studnička – vztahy nerozděluje vzdálenost, ale nekomunikace. A je to na nás, jaké prostředí si doma vytvoříme.

O roli muže ve vztahu se dá napsat mnohé. Proto jsme společně s psychologem a mým kolegou Milanem Studničkou natočili praktický kurz Partner s velkým P aneb RE-START muže ve vztahu. V 11 videích sdílíme naše vlastní příběhy a zkušenosti z konzultací s ženami i s muži.

Zároveň popisujeme klíčové principy fungování muže ve vztahu, aby doma byla pohoda a radost (a žena si nemusela hledat milence nebo žádat o rozvod). Podívejte se na obsah kurzu a v čem vám to pomůže kliknutím na tlačítko níže.

Sláva Černý
Pomáhám mužům, kteří mají koule na to porozumět sobě, ženám a dětem.
Komentáře