Od Oli Studničkové Šípkové
v Babicích dne 17.4. 2023

Milá ,  

tento dopis je pro každou životem unavenou maminku či ženu, která se snaží mít ve svém životě pohodu. Téměř každou z nás (a možná i Tebe), občas přemůže vyčerpání, zoufalství, pocity bezmoci a mnohdy i nepochopení ze strany rodiny či partnera.

Proč Ti píšu? Protože Ti chci ukázat, čím jsem si prošla, abys měla inspiraci, že s životem jde pohnout. Na prahu čtyřicítky jsem se ocitla před branou psychiatrické léčebny. Měla jsem problémy se spánkem, necítila jsem radost ze života a byla vyčerpaná z práce, z dětí i manžela. Byla jsem hodně plačtivá a emoce se u mě střídaly každou chvíli. Cítíš se někdy podobně?

Tlačila jsem na sebe, snažila se být ve všem dokonalá. Měla jsem pocit, že si vše musím zasloužit a nedokázala jsem odpočívat. Starala se o domácnost, hodně pracovala, organizovala volné dny. Cítila jsem, že se musím o vše postarat a na bedrech jsem toho nesla víc než dost. Bohužel jsem necítila vůbec podporu ze strany manžela ani ve financování rodiny ani v přístupu k dětem a ve finále vůbec ne ke mně. Ve vztahu jsem nebyla šťastná, ale neuměla jsem se ozvat, nastavit si hranice, říct co se mi nelíbí. Měla jsem neustále strach. Strach jít svou cestou. Byla jsem nevrlá na své děti, měla spousty výčitek.

Z mého strachu, vyčerpání a pocitů bezmoci mě dostalo až pochopení principu koučinku a posléze projekt Dovychovat. Ten mi otevřel oči, že se svou hlavou lze krásně pracovat. Začala jsem se učit, jak zpracovávat svou minulost, jak čelit svým strachům, jak vnímat spouštěče svých emocí a jak s nimi zacházet. A koučink mi zase pomáhal dávat si konkrétní kroky a nechtít všechno hned. Všechno má svůj čas.

Ale nebylo to jen tak. Čím více jsem se učila vnímat sama sebe, tím více jsem se začala utápět ve výčitkách, co všechno jsem pokazila. Pocit radosti z objevování se střídal s pocity marnosti. A začalo další kolo. Překonávat výčitky, že jsem špatná máma, špatná partnerka, špatný člověk, který kromě cvičení nic neumí. Možná, že podobné stavy někdy zažíváš taky… Co Ti budu povídat, byla to obrovská houpačka, ale já už konečně měla nástroje, které mě z mých propadů dokázaly vzít zase zpátky. Na začátku jsem byla vyřízená žena, ale díky všem nástrojům jsem se naučila zastavit, vzít papír a tužku a psát vše, co mě zatěžuje.

Dnes už vím, že abych mohla dopsat příběh se šťastným koncem, musela jsem opravdu začít pracovat se svým naladěním a řešit vše, co mi bere energii. Rozloučit se s pozicí oběti a nehodnotit ostatní. Uvědomit si, že mám obrovské štěstí, že mám svůj život ve svých rukou. Díky všem změnám se mi úplně změnil život. Rozvedla jsem se, s dětmi mám krásný vztah, šťastně jsem se vdala. Po boku svého manžela Milana Studničky jsem začala pomáhat ženám nalézt svou životní cestu, díky které mohou pracovat se svými strachy, změnit způsob komunikace v rodině, posílit své sebevědomí. Pomáhám ženám vědomě pracovat se svým vnitřním napětím, nacházet energii a smysl v životě.

Změnit svůj život k lepšímu může úplně každá z nás. Nestačím se divit, jaké výsledky mají ženy, které se k nám přidají a začnou se věnovat nástrojům, které je učíme. Nikdy jsem necítila takové naplnění jako v posledních letech, kdy se s manželem věnujeme ženám. Vnímám totiž, že spousta žen neví, odkud začít. Těch informací je všude strašně moc.

Díky vlastním velmi osobním zkušenostem s našimi kurzy, které mi nesmírně pomohly v životě najít opět sama sebe, jsme společně s mým mužem vytvořili Letní kurz pro ženy - komplexní půlroční mentoringový kurz zaměřený na osobní rozvoj a výchovu. Pořádáme jej každoročně od roku 2020. Celkem si Letním kurzem pro ženy prošlo přes 1500 žen. A jejich ohlasy jsou nádherné. Dokázaly si zlepšit vztahy, postavit se samy za sebe, posílit svoji sebehodnotu. Přestaly být ve stresu a méně křičí na děti. Naučily se používat Metodu laskavé důslednosti k sobě i k druhým.

A právě ten letošní Letní kurz bude zase v něčem úplně nový. Snažíme se vždy naslouchat zpětným vazbám, a proto letos zavádíme i pravidelné skupinové koučinky, aby si každá účastnice mohla průběžně stanovovat své vlastní tempo a vlastní kroky své rozvojové cesty. Moc se na to těším! Koučink mi v životě velmi pomohl a touto metodou pracuji i se ženami ve své vlastní praxi. Věřím, že díky tomu najdeš i Ty ten motor, který ženám často chybí.

Kurz probíhá online od 26. června do 21. prosince 2023 a zahrnuje 18 lekcí s úkoly, pravidelná živá vysílání ve formě skupinových koučinků, poraden a zkušeben komunikačních technik. Jako každý rok, i letos vytvoříme uzavřenou facebookovou skupinu pouze pro ženy z Letního kurzu. Ke kurzu posíláme i pracovní sešit, deníček a můžete se těšit na spoustu dalších bonusů (včetně zcela nového kurzu o období vzdoru od mého úžasného muže Milana Studničky). 

V květnu připravuji ve spolupráci s mým mužem minikurz Už nechci být vyřízená máma. Těšit se můžeš na spoustu inspirativních myšlenek v několika lekcích, které budou zcela zdarma. A poté budeme otevírat i brány Letního kurzu pro ženy. 

Těším se na společnou cestu za lepším životem!
Oli Studničková Šípková