Lze hubnout i bez diet. Příběh Bětky

zhubnout

Jak zhubnout?

V únoru 2019 jsme v klubu Dovychovaných rodičů vyhlásili Tříměsíční redukční výzvu pro jednoho člena klubu. Ze všech přihlášených jsme vybrali Bětku. Nebudeme zastírat, že nás její příběh nejvíce zasáhl a výběr byl tedy jasný. Bětka chtěla poradit, jak zhubnout.

„Nemohu zhubnout!“

Bětka se přihlásila se srdcem na dlani: “Ráda bych byla vybrána právě já z toho důvodu, že pečuji o malé vážně nemocné dítě, péče o něj je velmi časově náročná, k tomu hodně času věnuji práci, abych zvládla pokrýt potřeby, které máme výrazně zvýšené kvůli léčbě syna.

Je pro mě komplikované intenzivně spolupracovat s odborníky, jezdit po fitkách a baštit kuřecí plátek s rýží na páře 3x denně pro mě není dlouhodobě udržitelné, online jídelníčky nebo cvičení bez možnosti konzultace u mě nikam nevedou, ať už z důvodu financí nebo času, případně nechuti, a popravdě, i nedostatku vůle makat na sobě sama bez tahouna a kontroly. 😄😄😄 Před narozením Mikyho jsem hodně sportovala, zdravě jedla a měla dobrou postavu a cítila se celkově dobře a byla nabitá energií.

Události po narození syna mě natolik ochromily, že jsem se dopracovala k totálnímu nerespektování svých potřeb, hrozivému způsobu stravování se sklony k přejídání a k nutkavé potřebě jíst sladké. Díky tomu jsem se dostala na šílených 90 kg. Neustále kolísám, shodím na 75 kg, ale nejsem schopna udržet to, natož shodit ještě více, naopak sklouznu do zajetých stereotypů a co jsem pracně shodila, znovu bez problému získám nazpět. Už dlouho se snažím nějak začít, ale nic mi nevydrží dlouho. Cvičení nemá hlavu a patu, jídlo nemá hlavu a patu a váha se nehýbá. Mám silnou vnitřní motivaci, chci být zase fit jako dříve, hodně sportovat a jít synovi příkladem v jeho boji s nemocí. Potřebuji nakopnout, naučit se dělat věci efektivně a správně jak v oblasti stravy, tak v oblasti pohybu. Cítím, že jít s kůží na trh pro mě bude ten pravý impuls k tomu, abych už necouvla zpět a konečně svůj život zase nasměrovala k radosti, zdravému sebevědomí. Můj malý parťák mi slíbil, že budeme cvičit spolu“. 🙂 

První návštěva

Na naši první společné konzultaci, která proběhla v březnu 2019, jsem Bětku převážila, přeměřila, změřila jsem krevní tlak a vyzpovídala jsem ji ohledně zdravotní anamnézy a stravovacích návyků, včetně životního rytmu.

Ačkoliv je Bětka mladá maminka, její metabolický věk byl 55 let. Její váha byla 89 kg při výšce 170 cm, další hodnoty byly: tuk 43,1 %, svaly 57 %, viscerální tuk 8, voda 41 %.

Celý postup naleznete v Klubu dovychovaných rodičů včetně příkladů receptů.

Kila navíc již nebyla jen estetickým problémem, ale bohužel i problémem zdravotním.

Cílem měla být pomalá redukce tuku nejlépe o 12 kg bez úbytku beztukové hmoty.

Při skládání individuálního výživového plánu jsem se hodně ohlížela na její časové možnosti a jídla jim přizpůsobila. Bětka měla přání zařadit do jídelníčku luštěniny, jáhly, pohanku, zeleninové polévky, pomazánky, recepty na zdravé dobroty (proteinové tyčky a podobně). Tím, že je Bětka hodně vytížená péčí o nemocného syna a prací z domova pro tři zaměstnavatele, měla přání, aby jídelníček byl nápaditý, ale nebyl náročný na přípravu a vaření.

Nastavila jsem 5 jídel za den. Na snídani jsme se s Bětkou domluvily, že bude zařazovat pečivo, které si nechce a ani nemusí odpírat. K pečivu si nejčastěji dává čerstvé sýry, vajíčka nebo šunku a zeleninu. K dopolední svačině ji vyhovuje 1 kus ovoce. V případě, že méně snídala, zařadí i mléčný výrobek (jogurt, skyr, tvaroh…). Vysvětlila jsem Bětce, že oběd je největší jídlo dne, a aby předešla odpoledním a večerním hladům a chutím, je důležité oběd nevynechávat. Stejně důležitá je i odpolední svačina, protože pracuje-li dlouho do noci, ve večerních hodinách by ji po vynechávání jídel a svačin dobíhaly chutě. Večeři jsem Bětce nastavila lehčí bez přílohy a pečiva, s dostatkem zeleniny.

Jídelníček k hubnutí:

Snídaně: žitný chlebík 60 g s tvarohovou domácí pomazánkou (Lučina, Gervais, Palouček…..) 100 g, zelenina

Svačina: 1 kus ovoce

Oběd: Plátek krůtího masa 160 g se zeleninou, rýže Basmati vařená 100 g

Svačina: Kefír 300 – 400 ml (Skyr, acidofilní mléko, jogurtový nápoj…)

Večeře: Vaječná omeleta ze 3 vajec se zeleninou

Bětka po předání výživového plánu odcházela natěšená a spokojená, že je to první krok, který pro sebe po dlouhé době dělá. Domluvily jsme se, že bude zapisovat snězená jídla a na kontrolách je spolu s novými čísly z váhy Tanity prokonzultujeme.

Start měla Bětka opravdu raketový. Bylo úžasné sledovat, jak její tělo zareagovalo na pravidelný a vhodně složený jídelníček. Kila z tuku šla dolů. Bětka měla na první kontrole po 5 týdnech velkou radost a já s ní. Viděla na oblečení, že kila ubyla a cítila se mnohem lépe. S další a další kontrolou začala ze skříně tahat věci, které už léta neoblékla.

Bětku ve snaze o pravidelnost stravy nejvíce brzdí každodenní péče o syna (ranní inhalace, vysokotučná dieta, vysoké standardy hygieny, enzymoterapie a podobně) a nepravidelný pracovní čas, který dohání, jak se dá. I přesto jsme na dalších kontrolách byly klidné, viděly jsme, že kila ubývají. Někdy méně někdy více, podle důslednosti a energie, kterou do redukce Bětka v průběhu Tříměsíční výzvy zvládla vkládat. Na pravidelných schůzkách jsme kontrolovaly zapsaný jídelníček.

Ukazovaly jsme si v něm, co je tam dobře, co špatně, jaká nová jídla a suroviny zařadit. Co koupit k svačině na výletě, na benzínové pumpě, prostě mimo domov, když nejsme vybaveni, ale potřebujeme se najíst. Bavily jsme se o vaření luštěnin, správné skladbě jídel, aby v nich nechyběly živiny. Čím a jestli se odměnit. Dopřát si dobrotu, která v době redukce není vhodná, ale slavíme například narozeniny. Jestli a kolik skleniček vína si můžeme o víkendu dovolit, aby nám ručička na váze nešla doprava více, než při posledním měření a podobně.

Tři měsíce utekly jak voda a my jsme se s Bětkou ocitly v cílové rovince.

A jak Bětka dopadla? Po třech měsících má váhu 78 kg, tuk 39%, svaly 61%, viscerální tuk 6, voda 43,5%. Bětka zhubla o 11 kg, ráda by se zbavila dalších 9 kg, a tak jsme se společně domluvily na dalších kontrolách, které Bětce pomohou dojít do vysněného cíle.

Není cílem držet nesmyslné redukční diety. Cílem je mít takový životní styl, ve kterém se cítíte dobře a hlavně je to dlouhodobě udržitelné. Zhubnout napořád a udržet si to. Více se o tématu dozvíte v Klubu dovychovaných rodičů.

Celý postup naleznete v Klubu dovychovaných rodičů včetně příkladů receptů.

Pokud Vás úsilí Bětky zaujalo a chtěli byste vědět jak zhubnout, ráda se s Vámi potkám v naší poradně a domluvíme se na společné cestě, která pro Vás bude přijatelná a povede k Vašemu cíli. Pro konzultaci klikněte zde.

Markéta Cemper
Zabývám se výživou a zdravým životním stylem. Jsem certifikovaný výživový poradce. Pravidelně se účastním certifikovaných školení např. dětská výživa, sportovní výživa, hubnutí, alergie, imunita, ajurvéda.... apod. Mám ráda sport (běh, jóga, běžky, sjezdové lyžování, snowboard, paddleboard....) hudbu a umění. Od dětství jsem byla vedena ke sportu a zdravé stravě, hlavně maminkou. Výživa je nezbytnou součástí našeho života. Velkou měrou ovlivňuje jeho kvalitu, neboť správná výživa nejen pomáhá předcházet nemocem, ale i život prodlužuje. Nejsem příznivcem výživových extrémů. Zaměřme se na osobní rozvoj, pochopení sama sebe, smysl a význam života člověka. Hledejme harmonii, věřme si a nepodceňujme se! „SPOKOJENOST JE NEJVĚTŠÍ POKLAD." Lao Tzu, Otec taoismu
Komentáře