Nošení dětí v šátku

Nošení dětí

Nošení dětí v šátku je přijímáno, podporováno i nevyužíváno jistou částí populace maminek i lékařů. Dostal se mi pod ruce další dotaz z této oblasti: “Pane Rychnovský, jaký je váš názor na nošení dětí v šátku? Jsem přesvědčená, že pro děti je to mnohem lepší kontakt (minimálně pro psychiku) než kočárek (dcera v kočárku být nechtěla, tak jsem ji nenutila).”

A proto vznikl tento článek, abych vyjádřil můj názor na problematiku nošení dětí v šátku.

Můj názor je, že je potřeba zachovat zdravý rozum a míru. Šátek je výborný jako zdroj kontaktu a budování vztahu s maminkou, kde děťátko vnímá blízkost a bezpečí. Proto bych šátek doporučil. Růst a vývoj dětí není však jen o pohodlí, ale i pohybu, jeho vývoji, sílení i pohybové rozmanitosti.

Při nošení dětí v šátku je důležité

1. Odhadnout míru nošení.
2. To, že je dítě skrčené, mu je příjemné. Přesto se kvůli nošení v šátku nemusí rozvinout skolióza ani nahrbené držení.
3. Dítě se dobře nese.
4. Je v neustálém kontaktu s maminkou či tatínkem.
5. Mělo by se ale hýbat i volně (deka na zemi).
6. Někdy je potřeba s kojencem cvičit – cvičení je výborná prevence i léčba svalové koordinace.
7. Páteř se cvičením i volným pohybem zachovává v pohyblivosti – ta je důležitá.
8. Nošení v šátku nemusí vadit, ani když ortoped řekne, že kyčle nejsou vyvinuté, ale musí se cvičit!
9. Pamatujte na to, že děťátko musí mít opřenou hlavu do té doby, než ji samo udrží.
10. A maminky, pokud kvůli svým zádům nenosíte děťátko v šátku, nezoufejte. Dá se to vše nahradit jinak a můžete být pořád láskyplné maminky.

Je dobré, aby si rodič, ve spolupráci s odborníky na různé obory, hlídal základní věci sám. A někdy se, samozřejmě, radou odborníka přesně řídil. Já osobně jsem zastáncem ohlídání kvality pohybového vývoje a aspoň lehkého cvičení.

Osobní zkušenost mě jako otce a fyzioterapeuta

Já osobně jsem se svou dceruškou cvičil a nosil jsem jí v rukách. Ale to není pro každého. Proto je šátek dobrou alternativou.

Pokud vás zajímají další témata z psychosomatiky, tak o nich mluvíme více do hloubky na našem veřejně přístupném webináři – Jak se zbavit stresů a bolesti těla.

Tomáš Rychnovský
Jsem fyzioterapeut. Léčím bolesti všemožně v těle. Používám holistické metody, které jsem se naučil od světoznámých odborníků při studiu fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už více než 17 let úspěšně léčím bolesti páteře, kloubů a dalších míst na těle. V případě potřeby rovněž provázím pacienty porozuměním řeči těla a jak jejich tělesné obtíže mohou souviset s tím, co v mysli prožívají.
Komentáře