Proč muž někdy potřebuje zažít šok, aby začal v životě něco měnit?

Nedávno jsme měli poradnu v Klubu dovychovaných rodičů pro ženy o mužích. Mimo jiné jsem sdílel, že kolikrát nestačí, když žena říká svému muži, že je v něčem nespokojená.

Z mé zkušenosti chlapi velice často neslyší ženino volání po nějaké životní změně. Na párových konzultacích mi ženy leckdy vykřiknou: „Ale já ti to říkám už roky!” Muži totiž většinou zareagují až nějakou forma šoku, která naruší tu životní iluzi, v které chlap tak často žije.

Co mám na mysli?

  • Žena s ním přestane mít sex, protože je znechucena jeho přístupem.
  • Oznámí mu, že chce pouze „provozní” vztah a je už unavená mu cokoliv říkat.
  • Najde si milence a chlap to zjistí.
  • Začne zmiňovat slovo rozvod v komunikaci, nebo rovnou položí rozvodové papíry na stůl.
  • Odejde i s dětmi a zanechá prázdný byt.

Teprve až v těchto okamžicích si muži často uvědomí”, že se něco děje a není to úplně v pohodě, jak si do té doby mysleli.

Jsou dvě skupinky mužů:

  1. Jedna skupina se „chytne za nos”. Muži si uvědomí, co dělali v životě blbě a začnou se změnami (s takovými chlapy je radost spolupracovat). Změny jsou pak vidět velice brzy.
  2. Druhá skupina začne ze všeho obviňovat ženu a chovat se jako „malé dítě” a jet si i nadále ve svých kolejích, aniž by si připustili, že třeba také něco udělali ve vztahu blbě.

A nechci, aby si někdo myslel, ze muži jsou špatní. To vůbec nechci říct. Bohužel direktivní (příkazová, zákazová a povelová) výchova s absenci funkčních vzorů zanechala na mužích zásadní stopy na mužích. Už od malička je většina chlapců vystavená obrovskému množství povelů, příkazů a zákazů ze stran maminek, učitelek, babiček nebo tetiček. 

Vem si čepici”

„Běž se najíst”

Ukliď si”

Běž spát”

Neper se!”

Který muž toto neslyšel, ať zvedne ruku…

Muži si kvůli tomuto přístupu svých ženských vzorů vypěstovali hluchotu” na ženské požadavky. Projevuje se to obrovskou nevnímavostí k tomu, co se děje (nejen) v rodině. A proto muži potřebuji zažít šok, o které píši výše, aby si uvědomili, že není všechno tak, jak si myslí, že je.

Čest těm chlapům, kteří vnímají nespokojenost své ženy, vezmou si její postřehy k srdci skrz vzájemný dialog a jede se dál”. Bohužel se to mnohdy neděje a spolu s naším týmem chceme chlapům ukázat, že k životu lze přistupovat jinak a rodiny se tak nemusí rozpadat.

P.  S. Momentálně máme brány do našeho klubu Klubu odvážných chlapů zavřené. Když nám ale necháte svůj e-mail, budeme vás informovat o znovuotevření a možnosti vstoupit.

Budu rád, když informaci o Klubu odvážných chlapů předáte svým mužům nebo známým, u kterých vnímáte, že by jim prospělo bezpečné chlapské prostředí, kde se mohou otevřít a mluvit o svých trablech.

Zároveň máme spuštěný web pro muže Restart muže. Tak můžete mrknout i tam. 🙂

Sláva Černý
Pomáhám mužům, kteří mají koule na to porozumět sobě, ženám a dětem.
Komentáře