Pohodové rodičovství

Když jsem začal psát knihu "Pohodové rodičovství", měl jsem obrovskou potřebu pomoci mnohým rodinám pochopit, že důvěra dítěte je nejmocnější rodičovský nástroj, který se bohužel lehce ztrácí a poté těžce získává zpět. 

Když je důvěra nabourána, můžeme si o pohodovém rodičovství nechat jen zdát... Poté řešíme dnes a denně problémy s oblékáním, zlobením, odmlouváním, uspáváním, čištěním zubů atd. 

Když dítě nedůvěřuje svým rodičům, zažíváme těžké období vzdoru a extrémně náročné období puberty. A právě proto se kniha "Pohodové rodičovství" zaměřuje na jednoduché principy, které rodičům pomohou najít ztracenou radost z rodičovství a obnovit důvěru jejich dětí.

Období vzdoru nemusí nastat, když…

Když dítě důvěřuje svým rodičům a má s nimi vytvořenou pevnou vazbu, je radost být rodičem. Rodič v tomto případě nemusí dávat povely, nemusí trestat, nemusí křičet ani všechno stokrát připomínat. Dítě totiž důvěřuje, což znamená, že chce být jako rodič a je „naprogramováno“ chovat se tak, aby vztah mezi ním a rodičem fungoval.  

Naopak když dítě nedůvěřuje, což se začíná projevovat okolo třetího roku dítěte, začíná vzdorovat, bojovat, nespolupracovat, prosazuje si svou. Mnozí odborníci tomu na základě výzkumů říkají období vzdoru. Já bych toto období spíše definoval jako období ztracené důvěry, které jsme si bohužel zapříčinili my sami. Děti jsou totiž přírodou naprogramovány k tomu, aby se chovaly jako jejich rodiče. Jinak by v přírodě neobstály.

Proč tedy děti zlobí?

Dítě je připraveno fungovat podle přání rodiče, pokud rodičům věří. Jenže každý náš smutek, křik, zloba, povel, odmítnutí, nevnímání, zamyšlení, odpojení… je malým hřebíčkem nabourávajícím důvěru dítěte. Když k tomu přidáme špatný vzor dospělých, zákazy toho, co sami děláme, hádky mezi rodiči, životní frustraci, stres z práce a ekonomickou nejistotu, dítě už ve třech letech může být v „malé válce“ proti svým rodičům a zejména maminkám, které s dětmi obvykle tráví mnohem více času.

Za svou psychologickou praxi už jsem řešil tolik bolavých příběhů rodičů, a přitom řešení je tak jednoduché. POCHOPIT, že výchova dětí není složitá, není těžká, jen musíme vědět JAK komunikovat s dětmi a JAK udržet svou životní pohodu, aby nám děti mohly důvěřovat. 

Pohodové rodičovství i u vás

Do přípravy knihy Pohodové rodičovství jsem dal mnoho úsilí a věřím, že pomůže každému, kdo bude chtít pochopit, že má pohodu doma ve svých rukou. Kniha je nabitá konkrétními tipy, doporučeními, příběhy i návody, které vám pomohou změnit současný stav a naladit se cestu, která se bude líbit celé rodině.

Podívat se na ukázku z knihy Pohodové rodičovství můžete zde.

Knihu si můžete koupit na našem webu. Stačí kliknout na tlačítko níže.