Zaplatit za měsíční fyzioterapii 20.000 Kč nebo se umět spravit sám?

Včera jsem u sebe měl pacientku, maminku tří malých dětí, která přišla s bolestí dolní páteře, která vyzařovala i do pravé nohy. Ve spodní páteři měla potvrzený výhřez ploténky, který jí jistě přispíval k jejím objektivním obtížím. Pacientka měla za sebou injekce, infuze, které ji na čas pomohly. A taky měla za sebou nějakou fyzioterapii. Tedy – měla za sebou přístrojovou léčbu tzv. rázovou vlnou. Co to je?

Představte si, že máte ve spodních zádech stažený sval, v něm často bolestivý bod, o kterém se terapeut domnívá, že je to právě on, který může za Vaše bolesti. A ten Vám někdo léčí tak, že Vám jej rozbíjí tlakem. Tluče do něj tlakovou vlnou. Lehce to bolí, pomůže to na chvíli a Vy v tom spatřujete jedinou možnou pomoc, od které si slibujete úplnou úzdravu. Za takovou léčbu, stejně jako v našem případě, zaplatíte za měsíc 20 tisíc korun.

Neřešme peníze, jestli to je moc peněz nebo není. Ale povídejme si dál.

O psychosomatice mluvíme více do hloubky na našem webináři – Jak se zbavit stresů a bolesti těla.

Pokud má někdo fyzickou bolest, je nutné pátrat po psychických příčinách.

Ta paní měla nevýhodné postavení pánve a dolní páteře. Proto si ji už léta přetěžovala. Měla po 3 porodech a operaci rozestupu břišních svalů. Už tohle znamená, že nám důležité svaly, které stabilizují páteř nemusí dobře fungovat. A taky nefungovaly. A proto – svaly kolem páteře, které naší pacientce způsobovaly bolesti, to dohání. Ale záda jsou proto přetížená. A někteří terapeuti se je snažili v rámci terapie uvolnit „rozbíjením“. V tomto případě nebyl efekt úspěšný. Svaly kolem páteře mají důvod, proč jsou stažené a proč tlačí na páteř.  Proto nejdou tak lehce a s DLOUHODOBÝM efektem povolit. Proto si dovoluji říct, že léčba nebyla mířená na správná místa. A co víc.

U této pacientky byl významný podíl psychiky, který právě způsoboval dlouhodobé přetrvávání její bolesti.  Měla za sebou dětství a výchovu, která srážela její sebehodnotu. Přesněji. Rodiče jí stavěli sebehodnotu tím, co v životě dokáže. Protože se nestala lékařkou, byla černou ovcí rodiny. Protože nepodnikala a nebyla tak „úspěšná“, cítila se jako „nic“. Protože se styděla za svou postavu, měla umělá prsa. A proto i teď, kdy se stará doma o tři děti a tím pádem, podle některých, netvoří hodnoty, má o sobě nevalné mínění… Když jsme se společně dostali na další témata, která souvisela s vnímáním sebe sama, zvlhly jí oči…

Její svalový korzet a všeobecně nález, který způsobuje psychická bolest se v praxi moc nevyšetřuje a nebere v potaz. Přesto ukrýval její psychickou bolest. Byla dlouhodobá, trvalá a neléčená. Proto jí i psychika dovedla k tomu nálezu a bolestem. Proto vypadly svaly, které jsou základní oporou pro páteř. Proto rázová vlna ani jiná cvičení nepomohly.

Přijdeme-li na duševní příčinu bolestí,  máme z poloviny vyhráno.

Ano, jde i o peníze. Na druhou stranu. Na našem případu chci hlavně znovu demonstrovat zásadní důležitost celostního pojetí, náhledu na stav pacienta. Člověk není jen materiální struktura, ale něco cítí, žije, vnímá, s něčím si neví rady, něco se potřebuje doučit, má na srdci bolest či smutek. Ať je to úspěšný právník, státník či maminka s dětmi doma. O nejčastějších důvodech vzniku či přetrvávání nemoci a bolesti se bavíme v našem webináři “Jak se zbavit stresů a bolesti těla (6 kroků k životní radosti)”. Mrkněte na něj. Pomůže Vám se všem nepříjemnostem vyhnout.

Řekl jsem své pacientce, jak se s myslí zachází, jak jí ona připraví o svou, zažitou, osobní bolest a co má dělat za cviky, které jí uleví bederní páteř. Kdyby celkovou péči dostala před půlrokem, kdy všechno začalo, ani bychom se nepotkali. Jenže to se nestalo.

Medicína často nevnímá lidskou podstatu a nedokáže ji léčit.

Je stále patrné, jak medicína nevnímá lidskou podstatu a nedokáže jí léčit. Smyslem článku je uvědomit si, že poznání sebe sama, ať už ve fyzičnu či psychičnu, nám dává velkou sílu žít a léčit se sami. Proto je tady dovychovat.cz se všemi možnostmi a tématy, které se vám snažíme předkládat. Náš webinář může být Vaším prvním krokem….

Podotýkám, že naše pacientka se během pár dní naší cílené léčby zbavila střílení a pálení do nohy, bolesti zad a žije nyní zcela normálně….

Přeji Vám ať vidíte smysl v tom co je hmatatelné i očím skryto.

Po kliknutí budete přesměrování na registrační stránku.

Tomáš Rychnovský
Jsem fyzioterapeut. Léčím bolesti všemožně v těle. Používám holistické metody, které jsem se naučil od světoznámých odborníků při studiu fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už více než 17 let úspěšně léčím bolesti páteře, kloubů a dalších míst na těle. V případě potřeby rovněž provázím pacienty porozuměním řeči těla a jak jejich tělesné obtíže mohou souviset s tím, co v mysli prožívají.
Komentáře