Zaplatit za měsíční fyzioterapii 20.000 Kč nebo se umět spravit sám?

bolí záda

Výhřez ploténky a bolest zad.

Včera jsem u sebe měl pacientku, maminku tří malých dětí, která přišla s bolestí dolní páteře, která vyzařovala i do pravé nohy. Stěžovala si na velkou bolest zad. Ve spodní páteři měla potvrzený výhřez ploténky, který jí jistě přispíval k jejím objektivním obtížím. Pacientka měla za sebou injekce, infuze, které ji na čas pomohly. A taky měla za sebou nějakou fyzioterapii. Tedy – měla za sebou přístrojovou léčbu tzv. rázovou vlnou. Co to je?

Představte si, že máte ve spodních zádech stažený sval, v něm často bolestivý bod, o kterém se terapeut domnívá, že je to právě on, který může za vaše bolesti. A ten vám někdo léčí tak, že vám jej rozbíjí tlakem. Tluče do něj tlakovou vlnou. Lehce to bolí, pomůže to na chvíli a vy v tom spatřujete jedinou možnou pomoc, od které si slibujete úplnou úzdravu. Za takovou léčbu, stejně jako v našem případě, zaplatíte za měsíc 20 tisíc korun.

Neřešme peníze, jestli to je moc peněz nebo není. Ale povídejme si dál.

O psychosomatice mluvíme více do hloubky na našem webináři – Jak se zbavit stresů a bolesti těla.

Pokud má někdo fyzickou bolest například bolest zad, je nutné pátrat po psychických příčinách.

Ta paní měla nevýhodné postavení pánve a dolní páteře. Proto si ji už léta přetěžovala. Měla po 3 porodech a operaci rozestupu břišních svalů. Už tohle znamená, že nám důležité svaly, které stabilizují páteř nemusí dobře fungovat. A taky nefungovaly. A proto – svaly kolem páteře, které naší pacientce způsobovaly bolesti, to dohání. Ale záda jsou proto přetížená. A někteří terapeuti se je snažili v rámci terapie uvolnit „rozbíjením“. V tomto případě nebyl efekt úspěšný. Svaly kolem páteře mají důvod, proč jsou stažené a proč tlačí na páteř.  Proto nejdou tak lehce a s DLOUHODOBÝM efektem povolit. Proto si dovoluji říct, že léčba nebyla mířená na správná místa. A co víc.

U této pacientky byl významný podíl psychiky, který právě způsoboval dlouhodobé přetrvávání její bolesti.  Měla za sebou dětství a výchovu, která srážela její sebehodnotu. Přesněji. Rodiče jí stavěli sebehodnotu tím, co v životě dokáže. Protože se nestala lékařkou, byla černou ovcí rodiny. Protože nepodnikala a nebyla tak „úspěšná“, cítila se jako „nic“. Protože se styděla za svou postavu, měla umělá prsa. A proto i teď, kdy se stará doma o tři děti a tím pádem, podle některých, netvoří hodnoty, má o sobě nevalné mínění… Když jsme se společně dostali na další témata, která souvisela s vnímáním sebe sama, zvlhly jí oči…

Její svalový korzet a všeobecně nález, který způsobuje psychická bolest se v praxi moc nevyšetřuje a nebere v potaz. Přesto ukrýval její psychickou bolest. Byla dlouhodobá, trvalá a neléčená. Proto jí i psychika dovedla k tomu nálezu a bolestem. Proto vypadly svaly, které jsou základní oporou pro páteř. Proto rázová vlna ani jiná cvičení nepomohly.

Přijdeme-li na duševní příčinu bolestí,  máme z poloviny vyhráno.

Ano, jde i o peníze. Na druhou stranu. Na našem případu chci hlavně znovu demonstrovat zásadní důležitost celostního pojetí, náhledu na stav pacienta. Člověk není jen materiální struktura, ale něco cítí, žije, vnímá, s něčím si neví rady, něco se potřebuje doučit, má na srdci bolest či smutek. Ať je to úspěšný právník, státník či maminka s dětmi doma. O nejčastějších důvodech vzniku či přetrvávání nemoci a bolesti se bavíme v našem webináři „Jak se zbavit stresů a bolesti těla (6 kroků k životní radosti)“. Mrkněte na něj. Pomůže Vám se všem nepříjemnostem vyhnout.

Řekl jsem své pacientce, jak se s myslí zachází, jak jí ona připraví o svou, zažitou, osobní bolest a co má dělat za cviky, které jí uleví na bolest zad. Kdyby celkovou péči dostala před půlrokem, kdy všechno začalo, ani bychom se nepotkali. Jenže to se nestalo.

Medicína často nevnímá lidskou podstatu a nedokáže ji léčit.

Je stále patrné, jak medicína nevnímá lidskou podstatu a nedokáže jí léčit. Smyslem článku je uvědomit si, že poznání sebe sama, ať už ve fyzičnu či psychičnu, nám dává velkou sílu žít a léčit se sami. Proto je tady dovychovat.cz se všemi možnostmi a tématy, které se vám snažíme předkládat. Náš webinář může být Vaším prvním krokem….

Podotýkám, že naše pacientka se během pár dní naší cílené léčby zbavila střílení a pálení do nohy, bolesti zad a žije nyní zcela normálně….

Přeji Vám ať vidíte smysl v tom co je hmatatelné i očím skryto.

Po kliknutí budete přesměrování na registrační stránku.

Tomáš Rychnovský
Jsem fyzioterapeut. Léčím bolesti všemožně v těle. Používám holistické metody, které jsem se naučil od světoznámých odborníků při studiu fyzioterapie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Už více než 17 let úspěšně léčím bolesti páteře, kloubů a dalších míst na těle. V případě potřeby rovněž provázím pacienty porozuměním řeči těla a jak jejich tělesné obtíže mohou souviset s tím, co v mysli prožívají.
Komentáře