Role muže v partnerství

Moje cesta k pochopení mužské role začala, když jsem potkal svého současného kolegu Milana Studničku na vysoké škole. Fascinovalo mě, jak mluvil o rozdílech mezi muži a ženami. Později jsem se seznámil i s jeho taťkou, který zasvětil svůj život pochopení rozdílů mezi muži a ženami. Velmi mě oba dva ovlivnili ve vnímání principů, které jsou jako den a noc. Moje porozumění těmto principům se ještě více zintenzivnilo, když jsem se oženil se svojí ženou Moničkou a společně jsme se začali podílet na výchově dvou holčiček (nyní 8 a 10 let). 

V tomto příspěvku chci popsat 3 základní principy, které je důležité pochopit tehdy, pokud chce muž lépe vnímat svou roli v partnerství, chce mít doma radostnou ženu a mít ten pomyslný klid od hádek a napětí. Těch principů je mnohem více, na konci článku budete mít možnost zjistit, jak se o tomto tématu více dozvědět.

Muž nesmí mít strach ze své ženy

Vzpomínám si na jeden rozhovor s taťkou od Milana Studničky, kdy mi říkal o strachu, který je často všudypřítomný ve vztazích. „Chlap si nesmí dovolit bát se ženy!” začal. „Jak může být oporou pro někoho, koho se bojí?” pokračoval. „Jak žena může důvěřovat někomu, kdo se jí bojí?” 

Pro někoho to může znít divně, ale bohužel to je smutná realita vztahů v naší společnosti. Na konzultacích mi muži otevřeně a bez obalu přiznávají, že se bojí svých partnerek. Nebojí se jich fyzicky, ale bojí se reakcí své ženy - toho dusna, napětí, nekomunikace, negativních emocí atd. 

 

Muž potřebuje být oporou pro svojí partnerku

Tento bod navazuje na ten předchozí. O koho by se žena měla opřít, když ne o svého muže? Život přináší celou řadu situací, které potřebují společnou součinnost, spolupráci, komunikaci. Bohužel se nám ženy často na poradnách svěřují, že vůbec svým mužům nevěří, že by danou životní situaci zvládli. Že se o ně nemohou opřít a věřit jim. Nakonec se ženy často raději svěří tisícům lidí na Facebooku, než svému muži. 

Při práci s muži je to hlavní téma, které s nimi otevírám - muž potřebuje psychicky zesílit a být oporou pro sebe samotného, aby pak byl oporou pro svou partnerku. 

Hlídač dobré nálady

Rodinný život s sebou přináší mnohé strasti a velmi často i VELKÉ radosti. Je opravdu na nás na mužích, abychom hlidali dobrou náladu v rodině. Silně jsem si to uvědomil, když jsme často řešili konflikty našich holčiček. Jejich intenzita byla zpočátku našeho vztahu dosti narušující - holčičky byly v sobě kvůli „každé kravině”. Bylo to velmi nepříjemné otevírat a řešit. Postupně se však jejich intenzita snižovala a začala převládat dlouhotrvající dobrá nálada.

Jakmile je doma náznak napětí, je potřeba to řešit, věnovat tomu pozornost a hlavně nenechat to vyhnít. Odměnou je právě stálá rodinná pohoda, což ve výsledku všichni chceme, nebo ne?

Mohl bych o tom psát dále a dále, protože vnímám, jak důležité je pochopit svoji mužskou roli. My jsme společně s kolegou Milanem Studničkou natočili zcela konkrétní návod - trénink Partner s velkým P (aneb Restart muže ve vztahu). V 11 online lekcích provázíme muže klíčovými tématy partnerství, aby byli oporou pro své ženy a měli klid od hádek a napětí.

Klikněte zde pro více informací o tom, v čem Vám kurz muže pomoci (lze zakoupit i jako dárkový poukaz):