Argumentujeme nebo se zajímáme?

Víte, proč hodně vztahů časem ochladne? Protože se lidé neumí zajímat, nerozumí si. Na svých konzultacích to pozoruji dnes a denně. Jeden něco říká a druhý už čeká na příležitost, aby oponoval, vysvětloval, hájil se, argumentoval. Já to pozoruji a říkám si, že když se nejsou schopni udržet ani v situaci, kde jsou “pod dohledem” 😀, jak to asi musí vypadat doma.

Jeden mluví, druhý skáče do řeči anebo mlčí, přestože ve své hlavě oponuje. Čím déle obdobné rozhovory partneři vedou, tím větší emoce či otupělost do vztahu přichází. Jeden je více a více zoufalý, druhý je více a více odpojený. Jeden lítá v emocích, druhý se emocím brání odcházením, zábavou, zlehčováním apod. Nezralých strategií, které partneři používají, je celá řada, přestože stačí jedna jednoduchá věc.

Naučit se opravdově a do hloubky se zajímat…

Co to znamená opravdově se zajímat o svého partnera? Znamená to více než jen položit rutinní otázku „Jaký byl tvůj den?“, zatímco myslíme na něco úplně jiného. Zajímat se do hloubky znamená dát partnerovi prostor, abychom porozuměli jeho myšlenkám, pocitům a zážitkům. Jde o naslouchání bez předsudků, bez připravených odpovědí, bez nutnosti vždy něco říci.

Pozornost k detailům

Když se opravdu zajímáte, vaše otázky jsou specifičtější, vaše odpovědi jsou promyšlenější a vaše celková pozornost je zaměřena na to, co vám druhý sděluje. Místo toho, abyste svého partnera přerušovali, mu dáváte najevo, že jeho slova mají pro vás význam a že si ceníte jeho pohledů na svět.

Emocionální prostor

Vytváření emocionálního prostoru pro vašeho partnera je zásadní. To znamená umožnit mu vyjádřit sebe sama bez strachu z odsouzení nebo zesměšnění. Je důležité přistupovat k jeho emocím se soucitem i otevřeností, což vede k hlubšímu porozumění a intimnosti.

Aktivní naslouchání

Aktivní naslouchání vyžaduje více než jen „slyšení“ slov – vyžaduje interpretaci emocí a myšlenek, které tato slova nesou. Když aktivně nasloucháte, vaše reakce reflektují porozumění a respekt k prožitkům vašeho partnera.

Jak se tedy naučit zajímat?

Začíná to sebeuvědoměním. Poznání vlastních komunikačních vzorců a předsudků je prvním krokem k zlepšení. Dále je důležité vědomě se rozhodnout být přítomný během konverzací. To znamená odložit mobil, vypnout televizi a dát partnerovi svou plnou pozornost.

Pravidelně si povídejte

Zaveďte pravidelné momenty, kdy se zastavíte a proberete stav vašeho vztahu, vaše potřeby, pocity a možná zlepšení. Tyto „check-iny“ mohou pomoci předcházet velkým konfliktům a posílit pocit spojení.

Komunikace není jen o výměně informací, je o vytváření spojení, o cestě k porozumění. Když se naučíte opravdu se zajímat, vaše vztahy mohou přejít na mnohem hlubší a smysluplnější úroveň.

Pokud byste rádi posunuli své komunikační dovednosti o kus výše, podívejte se na náš kurzík 7 technik komunikace bez křiku.

Držte se a zajímejte se 🙂

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře