Metoda laskavé důslednosti

Ať už jsou rodiče příliš důslední nebo příliš laskaví, mívají s dětmi problémy a já se je jim snažím vysvětlit, co je Metoda laskavé důslednosti, což je koncept vycházející z kombinace obou přístupů. 

Dítě si nechce čistit zuby? Nechce chodit spát v určitou dobu? Nechce jíst? Nechce se oblékat a vyvádí, jako byste ho týrali? S obdobnými problémy se potýká řada rodičů a často mě kontaktují s tím, abych jim pomohl.

Co signalizuje vzdor a neposlouchání?

Během své praxe se setkávám s rodiči, kteří jsou velmi důslední na dodržování určitých pravidel, přesto jim jejich děti vzdorují a rodiče si s nimi neví rady. Pak potkávám i ty, kteří jsou velmi laskaví a i tak je jejich děti mnohdy neposlechnou. Rodiče jsou potom zoufalí, protože neví, co s tím. 

Učím rodiče, aby dokázali udržet svůj životní nadhled a uměli komunikovat se svými dětmi laskavě a radostně. Zároveň jim ale vysvětluji, že je potřeba být v určitých věcech důslední, a pokud se na něčem s dítětem dohodneme, je potřeba dohodu dodržet. Ze strany rodičů je nutné umět dohodu uzavřít správně. 

Metoda laskavé důslednosti v praxi

Před nedávnem jsem řešil případ mladé maminky, která měla problém s tím, že její chlapeček odmítal jíst, dělal u stolu neplechu a hodně se vztekal. 

Pracovali jsme na tom, aby maminka pochopila, kolik tlaku během jídla její syn cítí a musela uznat, že už má nervy na pochodu a syn to musí vnímat. Syn nechtěl jíst příborem, maminka křičela, vyčítala a vše se jí vracelo jako bumerang. 

Učil jsem maminku, jak syna lépe vnímat a uzavírat s ním dohody bez tlaku s laskavou důsledností. Zároveň jsem jí vysvětlil, že chlapeček při jakémkoliv náznaku tlaku jde okamžitě do boje, a proto se maminka musí učit udržet nadhled. Musím říct, že i když to ze začátku vypadalo beznadějně, po pár týdnech už bylo vidět velké zlepšení.

Jak přežít období vzdoru

Pokud máte problém s tím, že vás děti neposlouchají, rád bych vás pozval na svůj webinář o výchově dětí. Je ZDARMA a dozvíte se v něm, proč děti vzdorují a jak vzdoru předcházet.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře