Metoda laskavé důslednosti

Ať už jsou rodiče příliš důslední nebo příliš laskaví, mívají s dětmi problémy a já se je jim snažím vysvětlit, co je Metoda laskavé důslednosti, což je koncept vycházející z kombinace obou přístupů. 

Dítě si nechce čistit zuby? Nechce chodit spát v určitou dobu? Nechce jíst? Nechce se oblékat a vyvádí, jako byste ho týrali? S obdobnými problémy se potýká řada rodičů a často mě kontaktují s tím, abych jim pomohl.

Co signalizuje vzdor a neposlouchání?

Během své praxe se setkávám s rodiči, kteří jsou velmi důslední na dodržování určitých pravidel, přesto jim jejich děti vzdorují a rodiče si s nimi neví rady. Pak potkávám ty, kteří jsou velmi laskaví a i tak je jejich děti mnohdy neposlechnou. Rodiče jsou potom zoufalí, protože neví, co s tím. 

Učím rodiče, aby dokázali udržet svůj životní nadhled a uměli komunikovat se svými dětmi laskavě a radostně. Zároveň jim ale vysvětluji, že je potřeba být v určitých věcech důslední, a pokud se na něčem s dítětem dohodneme, je potřeba dohodu dodržet. Ze strany rodičů je nutné umět dohodu uzavřít správně. 

Metoda laskavé důslednosti v praxi

Před nedávnem jsem řešil případ mladé maminky, která měla problém s tím, že její chlapeček odmítal jíst, dělal u stolu neplechu a hodně se vztekal. 

Pracovali jsme na tom, aby maminka pochopila, kolik tlaku během jídla její syn cítí a musela uznat, že už má nervy na pochodu a syn to musí vnímat. Syn nechtěl jíst příborem, maminka křičela, vyčítala a vše se jí vracelo jako bumerang. 

Učil jsem maminku, jak syna lépe vnímat a uzavírat s ním dohody bez tlaku s laskavou důsledností. Zároveň jsem jí vysvětlil, že chlapeček při jakémkoliv náznaku tlaku jde okamžitě do boje, a proto se maminka musí učit udržet nadhled. Musím říct, že i když to ze začátku vypadalo beznadějně, po pár týdnech už bylo vidět velké zlepšení.

Pokud máte problém s tím, že vás děti neposlouchají, rád bych vás pozval na můj nový webinářo výchově dětí

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře