Proč mnoho párů nedokáže komunikovat v klidu?

V každém vztahu občas nastanou chvíle, kdy komunikace mezi partnery není tak klidná, jak by si oba přáli. Jeden začne křičet, druhý to vrací nebo se naopak uzavírá a odchází pryč. Emoce by se v tu chvíli daly krájet… I když se to může zdát běžné, důvody, proč k tomu dochází, jsou komplexní a různorodé. Pojďme se podívat na některé klíčové faktory, které vedou k obtížím v komunikaci mezi partnery, a na které by bylo dobré se zaměřit…

1. Emoce

Jedním z hlavních důvodů, proč páry často nedokáží klidně komunikovat, jsou silné emoce. Jakmile se v jednom či druhém partnerovi vystupňují mimo únosnou míru, emoce přebírají „velení“, logické myšlení ustoupí do pozadí, a člověk se začíná chovat nerozumně. Takže začne „ohýbat“ realitu, vyčítat to, co už je dávno v minulosti, překrucovat souvislosti… Dialog se tak stává nekonstruktivní, plný zloby, výčitek a ponížení.

2. Nesprávné načasování

Dalším faktorem je načasování. Zkuste si představit situaci, kdy jedna strana se snaží otevřít důležitou diskusi, zatímco druhá je unavená nebo pod stresem. Nesprávné načasování může způsobit, že i dobře míněné pokusy o komunikaci skončí velkým fiaskem, protože druhá strana nemá kapacitu na rozhovor o závažných tématech, které první stranu trápí a potřebuje je řešit.

3. Nedostatek aktivního naslouchání

Mnoho párů bohužel podceňuje význam aktivního naslouchání. Aktivní naslouchání neznamená jen čekat na svou šanci odpovědět, ale skutečně se snažit pochopit, co druhý říká, co cítí a proč. Tuto „dovednost“ bohužel obrovské množství dospělých lidí vůbec nezvládá, takže místo zájmu a otázek pouze argumentují, vysvětlují, oponují a hájí si své pozice a názory. Tento přístup logicky vede k frustraci a emocím druhé strany a kolotoč hádek se opět roztáčí…

4. Očekávání a domněnky

Očekávání toho, co by partner měl udělat, jak by se měl chovat, co by měl zařídit bez patřičného dialogu a vysvětlení, vedou k mnoha konfliktům. Stejně tak domněnky. Místo, abychom se partnera zeptali, z jakého důvodu něco dělá či nedělá, co cítí, co vnímá, co prožívá, se domníváme a představujeme si své vlastní scénáře, které opět vedou k emocím. Pokud očekáváme, ale nekomunikujeme o svých očekáváních či svých domněnkách, NIKDY nemůže vztah fungovat, protože si partneři navzájem nemohou porozumět.

5. Rozdíly v přístupu k řešení konfliktů

Řešení konfliktů je klíčové pro zdravý vztah. Muži a ženy často přistupují k řešení konfliktů různě, což může vést k nedorozumění a zhoršení situace. Je důležité najít společný způsob, jak konflikty řešit, který respektuje potřeby obou partnerů. Zatímco jeden křičí a druhý se uráží, mlčí nebo odchází, těžko mohou partneři něco vyřešit. Právě otevřená komunikace plná zájmu, bez urážek, výčitek nebo ironických poznámek, může hodně pomoci zlepšit krizi, do které se partneři dostali. 

6. Stará zranění

Mnohdy se stává, že nedořešené konflikty nebo stará zranění zůstanou v pozadí a negativně ovlivňují současnou komunikaci. Tyto nevyřešené problémy (tzv. black list) mohou způsobit, že partneři reagují emocionálně neúměrně i na triviální situace.

Komunikace je opravdu velké téma, které trápí plno párů. Pokud vázne komunikace i u vás, podívejte se na náš webinář „Proč si ve vztahu nerozmíme„, který je zdarma. Dozvíte se zde pět tipů, jak to udělat, abyste si ve vztahu více rozuměli.

Mějte se krásně.

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře