Proč nikdy nelze vychovat DÍTĚ?

jak vychovat dítě

Jak vychovat dítě?

Dívali jste se někdy na nadpisy kurzů o výchově dětí? Na titulky textů o tom, jak vychovat dítě, na články škol, domů mládeže apod.? Opravdu? Pak jste si mohli všimnout jedné zajímavé věci. Všude se mluví o dětech.

Dítě sem, dítě tam…

Jako bychom přes všechnu genderovou vyváženost přestali vnímat, že dítě není uniformní neutrální bytost. Existuje buď dítě – chlapeček anebo dítě – holčička. Když se podíváme na nahého dospělého muže a nahou ženu, pouze letmým pohledem můžeme vidět rozdíl v tělesné struktuře, která se po tisíce a tisíce let vyvíjela proto, aby dané tělo splnilo svou funkci.

Ať chceme nebo nechceme, ať se snažíme ohnout naše biologické nastavení sebevíce, muži a ženy jsou rozdílní, což znamená, že se musíme i rozdílně chovat k malým chlapečkům a malým holčičkám.

Jak vychovat chlapečka? Jak vychovat holčičku?

Má-li maminka vychovat z chlapečka muže, musí vnímat podstatu mužů a rozumět tomu, jak s nimi komunikovat. Má-li se tatínek spolupodílet na výchově holčičky, musí rozumět podstatě žen a také rozumět tomu, jak s nimi komunikovat. A protože muži nerozumí ženám a ženy nerozumí mužům, je logické, že ani jeden z rodičů nerozumí tomu, proč se jejich malý chlapeček rozčiluje, proč s nimi holčička nemluví, proč odmlouvají, proč jsou v napětí, proč se vztekají, a proč nejsou ti „HODNÍ CHLAPCI“ anebo „HODNÉ HOLČIČKY“, které si tolik přáli.

Malí chlapečci i malé holčičky jsou naprosto skvělí, jen fungují na rozdílných principech, které jim po statisíce let předurčuje sama příroda díky své evoluci. Jenže když si „pořídíme“ děti a v podstatě o nich nic nevíme, nemůžeme se divit, že si s nimi pak celoživotně nerozumíme…

Důvěru dětí začínáme nejvíce ztrácet v tzv. období vzdoru. Pojďte se se mnou podívat na to, proč děti vzdorují a jak vzdoru předcházet. Uvidíme se na webináři zdarma.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře