Proč nikdy nelze vychovat DÍTĚ?

jak vychovat dítě

Jak vychovat dítě?

Dívali jste se někdy na nadpisy kurzů o výchově dětí? Na titulky textů o tom, jak vychovat dítě, na články škol, domů mládeže apod.? Opravdu? Pak jste si mohli všimnout jedné zajímavé věci. Všude se mluví o dětech.

Dítě sem, dítě tam…

Jako bychom přes všechnu genderovou vyváženost přestali vnímat, že dítě není uniformní neutrální bytost. Existuje buď dítě – chlapeček anebo dítě – holčička. Když se podíváme na nahého dospělého muže a nahou ženu, pouze letmým pohledem můžeme vidět rozdíl v tělesné struktuře, která se po tisíce a tisíce let vyvíjela proto, aby dané tělo splnilo svou funkci.

Ať chceme nebo nechceme, ať se snažíme ohnout naše biologické nastavení sebevíce, muži a ženy jsou rozdílní, což znamená, že se musíme i rozdílně chovat k malým chlapečkům a malým holčičkám.

Jak vychovat chlapečka? Jak vychovat holčičku?

Má-li maminka vychovat z chlapečka muže, musí vnímat podstatu mužů a rozumět tomu, jak s nimi komunikovat. Má-li se tatínek spolupodílet na výchově holčičky, musí rozumět podstatě žen a také rozumět tomu, jak s nimi komunikovat. A protože muži nerozumí ženám a ženy nerozumí mužům, je logické, že ani jeden z rodičů nerozumí tomu, proč se jejich malý chlapeček rozčiluje, proč s nimi holčička nemluví, proč odmlouvají, proč jsou v napětí, proč se vztekají, a proč nejsou ti „HODNÍ CHLAPCI“ anebo „HODNÉ HOLČIČKY“, které si tolik přáli.

Malí chlapečci i malé holčičky jsou naprosto skvělí, jen fungují na rozdílných principech, které jim po statisíce let předurčuje sama příroda díky své evoluci. Jenže když si „pořídíme“ děti a v podstatě o nich nic nevíme, nemůžeme se divit, že si s nimi pak celoživotně nerozumíme…

Pokud máte své děti a nechcete ztrácet jejich důvěru, připravil jsem pro vás webinář o tom, proč děti neposlouchají.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře