Nefunkční vztah?

Proč a co můžeme dělat pro zlepšení vztahu?

“Pane Studničko, mám nefunkční vztah, co mám dělat?” “Pane Studničko, s manželkou nám nefunguje už vůbec nic, vztah je úplně zničený!” Lidé mi volají, píšou mi zprávy a popisují nefunkční vztahy, které mají velmi často společného jmenovatele. Díky své praxi můžu říci, že vnímám současnou dobu jako naprostou vztahovou krizi plnou nefunkčních vztahů. A v tomto krátkém zamyšlení chci ukázat hlavní důvody, proč vztahy nefungují a co s tím můžeme dělat. 

Co je tedy důležité proto, aby i v současné době mohly vztahy fungovat?

1) Společně prožívaný čas

Aby mohl vztah fungovat, musí spolu lidé komunikovat, zažívat těžké i krásné chvíle, učit se společně tyto situace prožívat a řešit. Pokud je ale vzájemně trávený čas omezen jen na pár minut či hodin večer, při kterých se příliš nekomunikuje, automaticky vedeme každý vztah k zániku. Jinak řečeno, aby mohl vztah fungovat, musíme trávit s partnerem či dětmi aktivní čas, prožívat život, společně se radovat i překonávat nesnáze. Jakmile skončí naše práce, musíme se přeladit na rodinu, na partnery, aktivně se o ně zajímat a neřešit to, co jsem v práci nestihl.

Řada klientů, kteří ke mně chodí na konzultace, si stěžují na to, že je na ně jejich žena nepříjemná. Když se začnu více zajímat o to, jak tito muži fungují po příchodu domů, víte, co zjišťuji? Že často jen unaveně zalezou k televizi nebo k počítači, s ničím doma nepomohou a nijak se nezajímají ani o svou ženu, ani o svou rodinu. Není divu, že jsou jejich ženy nespokojené a frustrované, protože právě zájem muže je pro ženu velmi důležitý.

2) Komunikace témat, která nás trápí

Dalším velkým tématem nefunkčního vztahu je špatná komunikace témat, která nám vadí.  Často se stává, že spolu lidé začnou žít, a protože nechtějí, aby si o nich partner myslel něco špatného na začátku vztahu, nechávají si líbit věci, které by jim jinak vadily. Jakmile ale vztah pokročí, témata, která jsme nekomunikovali, získávají na intenzitě. Začínáme být naštvaní a do komunikace začínají zasahovat emoce, které nám dávají sílu tato témata řešit.

Bohužel, jakmile je někdo naštvaný, ten druhý se automaticky začíná bránit. Takže místo aby vnímal podstatu toho, proč je druhý naštvaný, začne být naštvaný taky… A spor tak nevyústí do dlouhodobé změny, ale pouze k nějakému zkratkovitému závěru.

Počáteční drobnosti, které se neřeší, pak mohou vyústit v naprostou averzi vůči projevům svého partnera a ukončení vztahu. Jak zní rada? Už na prvním rande se nebojme s laskavostí komunikovat to, co nám vadí. Naučme se popisovat, co prožíváme či co se nám nelíbí, aniž bychom hodnotili kvality druhého člověka. Bohužel znám mnoho mužů, kteří mají v této oblasti velké rezervy. 

3) Zájem a vnímání druhého člověka

Často se mi v praxi stává, že si klientky stěžují na své partnery, kteří je vůbec nevnímají a nezajímají se o jejich prožitek, postoj či zkušenosti. Aby mohl vztah fungovat, musím svého partnera poznat. Je třeba znát jeho příběh, jeho motivy, jeho slabá místa, jeho trápení. To mi v náročných situacích vždy pomáhá povznést se nad aktuální stav a vnímat pochopení v dané situaci.

A abych mohl někoho poznat, musím se aktivně zajímat, ptát se, vnímat nuance projevu, intonaci. Musím se stát „vědcem“ či „umělcem“ celoživotně zkoumajícím úžasné umělecké dílo – v podobě mého dítěte či partnera. Kde je totiž zájem, tam je i porozumění a laskavost.

Kde je zájem, tam je i podpora. Naopak když se o druhého nezajímám, automaticky mám tendenci soudit, odsuzovat, zlobit se či pomlouvat. Moje psychologická praxe mě každý den učí, že jsou všichni lidé v jádru dobří.  Jen jejich nezpracované zkušenosti a bolestivé příběhy z nich mnohdy dělají násilníky, žárlivce či nevnímavé sebestředné jedince.

Takže, když se na nefunkční vztah podíváme s odstupem tak pokud bychom trávili aktivní čas se svými partnery, zajímali se jeden o druhého, o své prožitky, postoje a bolesti, pokud bychom uměli v laskavosti komunikovat i témata, která nám vadí, pak bude každý vztah jen a jen rozkvétat.

Máme řešení nefunkčního vztahu

Jelikož vnímám, že tato témata jsou zejména pro muže mnohdy náročná, připravili jsme pro ně výzvu. Pokud cítíte, že byste se potřebovali v oblasti vašeho vztahu posunout a zažívat místo nefunkčního vztahu krásný a radostný vztah se svým protějškem, klikněte na tlačítko níže a vstupte do chlapské výzvy zdarma.

Milan Studnička 

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře