Nevěra je fenomén nefunkčních vztahů 

podvádění

Před lety jsem četl zajímavou myšlenku: ,,Když neobjímáte svou ženu, brzy ji začne objímat někdo jiný…” A je to tak. Když mluvím se ženami, jsem často zaskočen jejich pohledem na nevěru. Už mnohokrát jsem slyšel vyprávět příběhy plné bezmoci z toho, že je muži nevnímají a nezajímají se o ně. A pak už je jen otázka času, kdy se začne zajímat někdo jiný a nevěra je na světě.

Naše západní společnost vnímá ,,nevěru” jako něco hříšného, zakázaného, přestože s nevěrou má zkušenost obrovské procento lidí. Vedu své klientky k tomu, aby si nic nevyčítaly. Žena, která ve vztahu vnímá zájem svého muže a váží si ho, nemá obvykle potřebu hledat kdekoli jinde. A když už k nevěře dojde, obvykle původní vztah nefungoval tak, jak by měl… 

Nevěra jako kompenzace

Proč máme potřebu psát si s někým jiným, tajně se s někým scházet a milovat se opředeni výčitkami, že děláme něco špatného? Protože nás může trápit mnoho věcí, můžeme cítit nízké sebevědomí, můžeme se cítit nemilovaní, neuznaní,… Nový vztah nám dává energii žít život, který nás jinak tolik nenaplňuje. Bohužel je pak nevěra vykoupena strachem z odhalení, strachem z budoucnosti, strachem ze špatného rozhodnutí, strachem z toho, že druhému člověku ublížíme.

Kdysi jsem četl text pocházející z 3. století, ve kterém byl zachycen dialog mezi Ježíšem a Marií z Magdaly. Tu chtěli ukamenovat za to, že měla hrátky s jiným mužem. Pověstný citát: ,,Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem,” jste už jistě slyšeli. Každopádně v daném textu pronesl Ježíš úžasnou myšlenku, která ve mě dodnes rezonuje. 

,,Žije tvé srdce, když se s někým miluješ?”

,,Žije, můj pane.”

,,Tak nehřeš, myslíc, že jsi hříšnice…” 

S nevěrou je bolestivý příběh

Úžasné!!! Hříšník podle něj není ten, kdo se s někým miluje, ale ten, kdo obviňuje a trestá. A je úplně jedno, jestli obviňuje sebe anebo druhé. Pokud bychom pátrali po stopách nevěry, za každou bychom našli bolestivý příběh. Jedni si nevěrou dobíjejí sebevědomí, jiní potřebu blízkosti a zájmu, další hledají uspokojení svého povrchního života, který pozbývá hlubší smysl. 

Každopádně neznám nikoho, kdo by potřeboval tajně uspokojovat své sexuální potřeby v situaci, kdy je po všech stránkách spokojený se svým partnerským životem, věnuje se plně smysluplné činnosti, má v rovnováze přátelské i rodinné vztahy. Mnoho mužů, kteří hledají povyražení jinde, jsou ,,závislí” na ocenění a uznání. Nedokáží odolat opojení cizí ženy, které mu vlastní žena svým vyčerpáním a výčitkami už neposkytne. 

Pocit být ,,milována“

Mnoho žen, které hledají objetí jinde, cítí ve svém vztahu prázdnotu, bolest, vyčerpání a frustraci. Cizí muž jí opět umožní zažít pocit plného zájmu. Pocit, jaké to je ,,být milována”.  

Bohužel, pokud člověk nepochopí, co to znamená být ve vztahu mužem a co to znamená být ženou, pokud nepochopí, jak své role společně komunikovat a vzájemně se doplňovat, je dlouhodobá spokojenost spíše očekávanou iluzí, než skutečnou realitou. Každý takový vztah pak dříve či později zešedne. Naopak, pokud partneři své rozdílné role pochopí, mohou dlouhé roky prožívat nádherný vztah plný radosti, vášně, podpory a pochopení. V takovém vztahu pak nějaká nevěra nemá žádný prostor. 

Zjistěte, co můžete hned zítra udělat pro to, abyste místo nefunkčního vztahu zažívali krásný a radostný vztah se svojí partnerkou. Klikněte na tlačítko níže a přihlaste se do chlapské výzvy zdarma.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře