Odmítnutí přijetím

Znáte krásný komunikační nástroj, který ukáže dítěti, že máte enormní zájem o jeho potřeby, tzv. odmítnutí přijetím? Díky tomu dítě nemá pocit odmítnutí, ale zároveň mu dokážete vysvětlit důvod, proč mu nyní nemůžete vyjít vstříc.

Možná někdy zažíváte frustraci z toho, že za vámi běhá malé dítě s nejrůznějšími požadavky a vy jej v průběhu dne musíte opakovaně odmítnout…

“Maminko, pojď se podívat…”

“Teď nemůžu, miláčku…”

“Maminko, pojď si hrát…”

“Teď nemůžu, zlatíčko…”

Pocit odmítnutí vyvolává frustraci

Kolik takových momentů dítě za den/týden zakusí? Některé děti mohou zažívat i desítky odmítnutí, ať už od své maminky nebo od svého tatínka. Přitom právě pocit odmítnutí v dětech vyvolává silnou frustraci, která může vést k celé řadě problematických situací. Děti se mohou dostávat častěji do emocí, vztekají se a doma je to rázem značně náročné.

Metoda odmítnutí přijetím

Metoda odmítnutí přijetím jednoduše znamená, že potřebu dítěte neneguji, ale přijmu. „Zlatíčko, ty bysis ráda hrála? No to je jasné, že si budeme spolu hrát.“ A až pak odmítnu. „Tak já tady dodělám ještě tuto krátkou práci a za 15 minut si půjdeme hrát.“ Samozřejmostí je, že své slovo dodržíte.

Webinář Jak přežít období vzdoru (zdarma)

Výchova dětí je úžasná, pokud víte, jak na to. Rádi bychom vás proto pozvali na náš webinář zdarma, ve kterém se dozvíte, proč děti vzdorují a jak vzdoru přecházet.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře