Metoda laskavé důslednosti
Ať už jsou rodiče příliš důslední nebo příliš laskaví, mívají s dětmi problémy a já se jim snažím vysvětlit, co je Metoda laskavé důslednosti, což je koncept vycházející z kombinace obou přístupů.
Dítě si nechce čistit zuby? Nechce chodit spát v určitou dobu? Nechce jíst? Nechce se oblékat a vyvádí, jako byste ho týrali? S obdobnými problémy se potýká řada rodičů a často mě kontaktují s tím, abych jim pomohl.
Co signalizuje vzdor a neposlouchání?
Během své praxe se setkávám s rodiči, kteří jsou velmi důslední na dodržování určitých pravidel, přesto jim jejich děti vzdorují a rodiče si s nimi neví rady. Pak potkávám i ty, kteří jsou velmi laskaví a i tak je jejich děti mnohdy neposlechnou. Rodiče jsou potom zoufalí, protože neví, co s tím.
Učím rodiče, aby dokázali udržet svůj životní nadhled a uměli komunikovat se svými dětmi laskavě a radostně. Zároveň jim ale vysvětluji, že je potřeba být v určitých věcech důslední, a pokud se na něčem s dítětem dohodneme, je potřeba dohodu dodržet. Ze strany rodičů je nutné umět dohodu uzavřít správně.
Metoda laskavé důslednosti v praxi
Před nedávnem jsem řešil případ mladé maminky, která měla problém s tím, že její chlapeček odmítal jíst, dělal u stolu neplechu a hodně se vztekal.
Pracovali jsme na tom, aby maminka pochopila, kolik tlaku během jídla její syn cítí a musela uznat, že už má nervy na pochodu a syn to musí vnímat. Syn nechtěl jíst příborem, maminka křičela, vyčítala a vše se jí vracelo jako bumerang.
Učil jsem maminku, jak syna lépe vnímat a uzavírat s ním dohody bez tlaku s laskavou důsledností. Zároveň jsem jí vysvětlil, že chlapeček při jakémkoliv náznaku tlaku jde okamžitě do boje, a proto se maminka musí učit udržet nadhled. Musím říct, že i když to ze začátku vypadalo beznadějně, po pár týdnech už bylo vidět velké zlepšení.
Asi jako ve všem i zde je třeba najít rovnováhu a neztratit nadhled.
Držím Vám palce!
Milan