Jak děti naučit, aby se nehádaly?

Hodně rodičů řeší, že se jejich děti doma hádají. Různé hádky a půtky jsou na každodenním pořádku a mnohým rodičům jde z toho hlava kolem. Krásné na tom ovšem je, že se tato situace dá změnit. Nikoliv pomocí trestů, zákazů a vyhrožování, ale pomocí komunikace.

Pracoval jsem s jednou maminkou, která měla oba dva syny v pubertálním věku. S nimi žil i manžel, který se ovšem do výchovy příliš nezapojoval. Klientka byla nešťastná z toho, že se děti neustále hádají a občas i porvou. Táta kluky občas seřval a maminka se snažila od všeho trochu. Domlouvat, trestat, zakazovat, prosit, vyčítat… Možná to znáte. Zoufalý člověk dělá zoufalé věci.

Každopádně jsem začal s maminkou pracovat a vysvětlil jí, že děti nemají nástroje, jak své konflikty řešit. Pokud sami nevidí u rodičů, jak se naslouchá, jak se zajímá, jak se hledá konsenzus a dohoda, vždy pojedou ve vzorcích, které si sami vytváří ve školce či ve škole mezi ostatními vrstevníky. A tento model bohužel znamená boj kdo s koho.

A jak se takové hádky mezi dětmi řeší?

Maminka naštěstí pochopila, co se jí snažím říct a začala se učit, jak se hádky mezi dětmi řeší. Uvědomila si, že řešení konfliktů je dovednost, která v sobě skrývá řadu dílčích komunikačních dovedností i osobnostních změn. Rozhodla se pro změnu a šla si za tím. Začala si vypisovat konkrétní věty na kartičky a ty se učila. Trénovala v autě nebo v momentech, kdy byla sama. Ve své mysli si přehrávala jednotlivé konflikty a zkoušela si nanečisto, jak dané situace komunikovat jinak a lépe.

Neměla to zadarmo ani ze dne na den. Krásné ale bylo, že po pár měsících už neviděla hádky chlapců jako příčinu rodinné nepohody, ale naopak jako následek toho, že doma nebyla pohodová atmosféra. Uvědomila si, že se děti neměly kde naučit, jak komunikovat své konflikty. A začaly se dít změny, které nepřisly hned, ale o to silnější byly.

Kluci se začali méně bít a méně často urážet. Dokázali lépe komunikovat své potřeby a mnohem méně se provokovali a hádali. A když měli dobrý den, dokázali se bez urážení dohodnout. Když mi vyprávěla tyto domácí změny, měla slzy v očích…

Obdobných příběhů jsem ve své praxi zažil už desítky. Jakmile mí klienti pochopí, že se jejich děti nemají kde naučit řešit vzájemné konflikty, máme téměř vyhráno. Pak už jen stačí, naučit se praktické řešení a celková atmosféra v rodině se výrazně promění.

Webinář zdarma o výchově sourozenců

A pokud cítíte, že to u vás doma v této oblasti neladí a chtěli byste mít doma větší pohodu, podívejte se na náš webinář o výchově sourozenců. Pochopíte, co dělat, aby se hádky mezi dětmi snížily nebo téměř vymizely.

Mějte se krásně a držím Vám palce, ať se Vaše děti hádají co nejméně.

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře