Konflikty sourozenců

Často mám na konzultací rodiče, kteří řeší konflikty sourozenců. Téma sourozenců je z mého pohledu extrémně podceňované a málo publikované.

Před lety jsem pracoval s 12letým chlapcem, který měl dvě mladší sestry. Popisoval mi situace, které se odehrávají u nich doma zcela pravidelně. Koupal se ve vaně, malá holčička přiběhla a začala mu prstíčkem jen tak cákat do obličeje.

Kdo si začal?

Opakovaně jí říkal, ať toho nechá, jenže holčička se mu smála a cákala dále. Bratr po chvíli ztratil trpělivost, nabral ve vaně náruč vody a sestru pořádně postříkal. Holčička spustila srdceryvný pláč, běžela za maminkou, která rozzuřeně vlítla do koupelny a dala synovi silnou facku.

Kluk cítil obrovskou zlobu, nenávist i frustraci jak vůči matce, tak vůči sestře. Maminka se hájila tím, že si to syn přece k mladším dcerám nemůže dovolit. Já jí na to odpověděl, že se na celou situaci dívá pohledem feministicky laděné společnosti, která bohužel přinesla do rodin více problémů než užitku.

Konflikty sourozenců nejsou černobílé

Vysvětlil jsem mamince, že toto si především nemůže dovolit malá holčička k velkému bráchovi, on se logicky bránil a rodiče by k tomu měli i tak to přistupovat… Maminka nejdříve nechápala, co se jí snažím říct, ale po pár návštěvách uznala, že synovi dlouhé roky ubližovala, a pochopila, že musí své chování změnit.

Webinář o výchově sourozenců (zdarma)

Pokud máte pocit, že to u vás doma v této oblasti neladí a chtěli byste mít doma větší pohodu, podívejte se na náš webinář o výchově sourozenců. Pochopíte, co dělat, aby se hádky mezi dětmi snížily nebo téměř vymizely.

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře