Proč se sourozenci hádají a perou

Jestli čtete toto zamyšlení, jistě jste si všimli, že se sourozenci perou, mají mezi sebou konflikty, hádají se, dělají si naschvály, provokují se… A vy možná nevíte, co s tím. V tomto textu bych vám chtěl přiblížit, proč se sourozenci hádají a co se s tím dá dělat

Za posledních 6 let jsem řešil okolo pěti tisíc rodinných situací se svými klienty. A většina z nich byla o tom, že si děti doma ubližují a mají mezi sebou konflikty. A rodiče se mě ptají… Proč se pořád hádají? Děláme někde chybu? Co můžeme změnit? Často jsou zoufalí, napětí mezi dětmi nemohou vydržet a sami nezvládají zůstat v klidu. 

Proč se tedy děti tak často hádají? Příčin je velké množství…

  1. Sourozenecký vztah – sourozenecký vztah má svým způsobem konkurenční charakter. A pokud je s dětmi často pouze jeden rodič, děti bojují o jeho pozornost a snaží se na sebe jakkoli upozornit. Tento fenomén lze řešit zvýšením počtu dospělých, kteří o děti pečují, což není vždy úplně jednoduché.
  2. Starší nepřijme mladšího – dalším důvodem častých konfliktů mezi dětmi je, že starší sourozenec žárlí na toho mladšího. Podvědomě vytváří takové situace, ve kterých svého mladšího sourozence poníží, fyzicky napadne, zesměšní apod. Tyto situace lze řešit tím, že staršímu dáváme pozornost a snažíme chápat jeho postoj k mladšímu sourozenci.
  3. Soupeření – zejména u kluků je naprosto běžné, že mezi sebou ustavičně soupeří. Kdo dříve otevře dveře, kdo bude dříve v autě, kdo dříve zmáčkne výtah, kdo… Tyto situace vytvářejí napětí, které se promění v hádku nebo rvačku.
  4. Celkové domácí napětí – pokud jsou rodiče v nepohodě, vytvářejí tím napětí v dětech. A děti svou vnitřní frustraci mohou ventilovat právě tím, že ubližují svému sourozenci a vyvolávají ustavičné konflikty. Celkové snížení domácí nepohody pak často vede k tomu, že se uklidní i děti.
  5. Neschopnost rodičů situace zrale komunikovat – další velkou příčinou konfliktů mezi dětmi je neadekvátní komunikace ze strany rodičů. Rodiče tak nevědomky vytvářejí konkurenci mezi dětmi skrze pochvaly, kritiku, srovnávání dětí mezi sebou…

Existuje mnoho dalších příčin dětských konfliktů. A pokud rodič tyto situace nezvládá, je potřeba, aby se je prakticky zvládat naučil. Tím dětem ukáže cestu, postupně je naučí konflikty řešit a významně tak pomůže celkové domácí pohodě.

Webinář o výchově sourozenců (zdarma)

Pokud vnímáte, že byste rádi pronikli do tajů hádek mezi dětmi, podívejte se na náš webinář o výchově sourozenců. Pochopíte, co dělat, aby se hádky mezi dětmi snížily nebo téměř vymizely.

Mějte se krásně a držím Vám palce, ať máte doma co největší pohodu.

Milan

Milan Studnička
Pracuji jako lektor, psycholog. Ve své praxi se věnuji zejména zdravým, životem unaveným lidem, které učím zpátky získat radost ze života a energii, kterou bychom měli všichni mít. Realizoval jsem vzdělávací projekty v organizacích, mezi které patří Vodafone, KPMG, ČSOB, T-Mobile, Geis CZ, ČEZ a desítky dalších. Rovněž spolupracuji s Českým olympijským výborem na školení trenérů, pořádám kurzy o výchově dětí i kurzy o tom, jak dosáhnout životní radosti.
Komentáře