Jak čistit zuby dětem

čištění zubů

Veškeré informace k tématu jak čistit zuby dětem jsou mé poznatky a zkušenosti a nevyplývají ze žádných studií, odborných seminářů a článků.

Jak čistit zuby malým dětem? Nutit je? Nečistit?

I já jsem s narozením mého syna a prořezáním prvních zoubků stála před touto otázkou. Ze začátku jsem k tomu také přistupovala velmi laxně. Chudáček malý, hlavně ať ho netrápím.. Potom jsem si ale uvědomila: Co je vlastně důležité? Chci přece, aby měl zdravé zuby, bez potíží, dobré návyky do života… 

A tak jsem došla k přesvědčení, že čištění zubů je jedna z věcí, za kterou by si rodič měl opravdu stát. Samozřejmě laskavě, ale stát. Pak už jen stačí najít způsob, jak to provézt, aby to bylo „snesitelné“ pro rodiče i dítě:)

Jak čistit zuby malým dětem s prořezanými prvními zoubky

Na škole nás učili: už první zoubky pravidelně čistit. Stačí ale například otřít před spaním kouskem gázy nebo nějaké látky. Ale upřímně tohle jsem já sama teda nedokázala zrealizovat. Nedokážu si moc představit, jak jezdím malému dítěti nějakým kusem hadry v puse.:) Ale použití kartáčku „prsťáčku“ nejlépe formou hry mi přijde jako lepší varianta.

Nebo prostě postupně začínat s kartáčkem. Důležité je vybrat nějaký opravdu měkký a s malou hlavičkou, a také je dobré mít ty kartáčky 2. Jeden pro dítě, který může mít dítě v podstatě jako kousátko, a jeden se kterým zoubky přejedete vy. U takto malých dětí mi přijde čištění nejobtížnější, ale zase máme tu výhodu, že se zuby začínají teprve postupně prořezávat, tak nemusíme tlačit na pilu a postupně si na pravidelné čištění zvykáme my i naše dítě.

Určitě u dětí, které ještě nemají prořezané zadní zuby, bych zubní pastu vůbec nepoužívala. Stačí kartáček namočit, zvolit místo a čas, nejlépe někde vleže a na večer (a nemusí to být nutně těsně před spaním, kdy už je dítě unavené a na nějaký kartáček mít náladu asi určitě nebude).  Na co bych si dala pozor je: pokud už dáváte příkrmy, vyčistěte dítěti zuby až po příkrmu, pokud kojíte, tak bych to načasování neřešila. Já jsem kojila i v noci po vyčištění zubů a obešli jsme se bez kazu.  A hlavně bych si dala pozor na sladké pití a to především v noci (týká se to i různých ovocných šťáv), sladké pití dokáže u dětských zubů opravdu udělat velké škody.

Jedna maminka mi dala tip, že dítěti dá na kartáček trochu zubní pasty a tím ho naláká na její chuť a hned si zoubky nechá snadněji vyčistit. V takovém případě bych volila pastu pro nejmenší děti s co nejmenším obsahem fluoridů anebo si vyrobte vlastní. Můžete ji na chuť dát kolik chcete.

Recept na zubní pastu

Jedna lžička kokosového oleje + jedna lžička přírodního sladidla xylitolu, pořádně zamíchat a pastu máte hotovou a cenově vás to taky nezruinuje 🙂  tuto pastu může dítě s klidem i sníst 🙂

Hlavně mějte pořád na paměti, že dítěti neděláte nic špatného, buďte s tím za jedno a v pohodě, jen zkuste prostě najít způsob, který bude nejpřijatelnější pro oba a taky ten způsob buďte připraveni kdykoliv obměnit, děti se rychle mění.

Jak čistit zuby větším dětem (asi tak do 3 let)

Dětem se v tomto období postupně prořezají všechny zuby. Znamená to sice více práce, ale dítě z toho už má postupně i větší rozum. To může být sice i komplikace ale i výhoda. Důležité je rostoucí dětský rozum využít ve svůj prospěch. Mně se osvědčilo čistit před spaním v leže v posteli a vyprávět u toho napínavý příběh, ve kterém jsme vždycky kartáčkem vyháněli červíky ze zoubků.. Nebojte se to podat opravdu dramaticky.  Nejdřív je ten kartáček hledal, nemohl najít, pak je našel. Vyhnal ze zoubku a pak je kartáček honil po celé puse, až je vyhnal a oni vyskočili z pusy až z okna ven (máme postel u okna) obměnu příběhu si může každý vymyslet sám, toto u nás opravdu fungovalo dlouhou dobu, postupně mi začal radit kolik červíků mám najít, kde jsou a tak.:)

I když to fungovalo, neznamená to, že si dítě nechá na jeden zátah vyčistit skoro všechny zuby, důležité je dávat mu časté přestávky, nechat ho v klidu spolknout, případně povědět vám dojmy, pokud už mu to pěkně mluví.. 🙂 také se nebojte svými prsty mu pomáhat udržet otevřenou pusu. Upozorňovat ho na to, že zavírá a kartáček se tam nemůže dostat, že vás kouše, …a hlavně nezapomenout na ty přestávky, pokud je potřebuje, nemusíte zvládnout vyčistit všechno na jeden zátah..

Příběh k čištění zubů

S rostoucím rozumem považuji taky za důležité neustále vysvětlovat smysl toho čištění. Má zkušenost: nelámat si s tím jak to vysvětlit, aby to pochopil, zbytečně hlavu- syn opravdu nejlépe vzal, když jsem mu bez kudrlinek řekla, jak to je: „Na zubech se přes den tvoří takový povlak, ve kterém jsou zbytky toho, co sníš a taky bakterie – takoví červíci, kteří v tom povlaku žijí, a umí dělat do zubů kazy, proto musíme vyčistit všechen povlak a ty červíky vyhnat.“ Můžete ještě dodat, že nejvíc pracují v noci, tak je potřeba to večer pořádně vyčistit.

Můžete namítat, že vyhánění červíků z pusy ven je oblbování dítěte. Ale nám to fakt fungovalo, a taky to netrvalo věčně.. Postupně ho to pak už omrzelo a kartáčkem jsme v puse začali hledat schované zbytky jídla, co jedl přes den, a i do této hry se postupně úžasně zapojil. Říkal, co všechno mám ještě najít a tak.. 🙂

No a teď má 3 a půl a k čištění už žádné příběhy nepotřebuje. Pořád ale ještě potřebuje dávat časté přestávky na polknutí. Taky ho v průběhu čištění napadá nejvíc věcí, co mi musí povykládat. Samozřejmě na to taky pozor! Ať tím povídáním nezačne čištění zbytečně prodlužovat a oddalovat. Držte si svou míru, co je vám ještě příjemné a nebojte se s ním domluvit, že už to potřebujete dodělat a dořekne vám to pak.

A taky mu ještě často pomáhám svými prsty udržet pusu otevřenou, aby mi zbytečně nekousal do kartáčku. Má už z toho rozum, tak mu to můžete připomínat, že přivírá, ale mít pochopení, že to pro něj může být těžké mít pusu tak otevřenou. Jak jsem psala, stále ještě mu čistím vleže a požívám k tomu domácí pastu bez fluoridů, aby nemusel vyplachovat. Pokud používáte dětskou pastu, tak na kartáček stačí opravdu jen málo. Stačí jen tak potřísnit štětinky. Pokud čistíte v koupelně u umyvadla nebo třeba při koupání ve vaně, můžete dát postupně pasty více a učte ho vyplivovat a vyplachovat, zvlášť ve vaně z toho může být prima zábava.

V tomto věku už dítě postupně přestává být kojené. Tak večer po vyčištění už opravdu nejíst, i když by to jídlo nebylo sladké, tak může zůstat nalepené na zubech nebo mezi zuby a celkem rychle způsobit dost škody..

Doporučení k čistění zubů dětem:

  • Dbát si hlavně na čištění večer.
  • Ráno můžete a nemusíte, anebo se můžete domluvit, že ráno si čistí samo a večer vy, nebo si třeba ráno čistit všichni dohromady.
  • Je nutné, aby vás dítě vidělo si taky někdy čistit zuby, že čištění zubů je normální.
  • Opravdu pořád vysvětlovat důvod čištění.
  • Pokud jednou za čas dítě usne dřív, než stihnete vyčistit zuby, nevadí.
  • Nedávat kokina, pamlsky, čokoládičky, nesladit čaj. Teď možná někoho naštvu, ale za tím si stojím. Myslím, že rodič by nic takového neměl kupovat, dítě to stejně dřív nebo později někde dostane, tomu se snad nikdo nevyhne, takovou sladkost bych mu s klidem dovolila. Ale já rodič nejsem ten, kdo mu to kupuje. Jednou za čas vždycky přijde nějaká babička nebo tetička s kinder vajíčkem či jinou dobrůtkou, tak mu to můžete nechat, sdílet s ním tu radost a to, že to dostal od tetičky a tím máte splněno a aspoň člověk ušetří.. A opravdu, raději ho v obchodě naučte na rohlík než na čokoládku nebo koláček, ušetříte si spoustu nervů. Důležité taky je, abychom to před ním pokud možno nejedli ani my. Když mě občas honí mlsná, tak si třeba rozdělám vysokoprocentní čokoládu, ulomím si čtvereček, ulomím kus i synovi a s klidem mu nabídnu, je rád, ale stejně mu moc nešmakuje, tak jsem z obliga 😉 A i ostatní v mém okolí se snažím učit, ať mu žádné pamlsky nekupují. Ať mu radši něco upečou- určitě to bude vždycky kvalitnější než kdejaká laskomina v supermarketu. Jde o to najít v tom nějakou zlatou střední cestu
  • Kartáček můžete vybírat s dítětem. Určitě si bude raději čistit s tím, na jehož výběru se podílelo, a volit spíše měkký, s malou hlavičkou. A také zkontrolovat, aby jeho štětinky nebyly moc vysoké, ať mu nemusíte neustále připomínat, ať víc otevře a nekouše vám do kartáčku.
  • Pokud už je nějaký zoubek zkažený, nevyčítejte si to. Nechte ho spravit. Pokud to jde a vezměte to jako výzvu a impulz k vybudování správných návyků, aby až dětské (byť zkažené ) zoubky vypadnou, jste to nemuseli řešit se zuby dospěláckými.

Hodně zdravých zoubků a spolupracujících dětí přeje,

MDDr. Jana Geržová

Komentáře